środa, 17 grudnia 2008

Yorki
Prawidłowy układ uszu u psa rasy Yorkshire Terrier musi mieć kształt dwóch odwróconych liter “V “. Uszy muszą być wysoko osadzone i w niewielkiej odległości od siebie. Ucho powinno stać pionowo na głowie, tak aby jego szpic znajdował się na linii przechodzącej przez środek oka lub jego zewnętrzny kącik. Uszy nie mogą być w żadnym wypadku klapnięte lub zwisające na boki.

U yorka należy strzyc włosy na uszach aby ich nadmiar nie powodował samoczynnego opadania. Strzyżenie uszek rozpoczynamy około 4 tygodnia od urodzenia. Pieskowi należy wygolić włoski do 1/3 wysokości ucha licząc od jego koniuszka. Strzyżenie powtarzamy co tydzień. Gdyby samo strzyżenie uszu nie pomogło należy podklejać podstawę ucha plastrem. Istnieje bardzo dużo różnych technik podklejania uszek - prawie każdy hodowca yorków ma swój “patent”. Najprostszą metodą jest sklejenie uszek Yorka “na baczność” czyli zwinięcie ucha w tubkę i owinięcie plastrem - jednak musimy pamiętać o tym że uszka sklejone tą metodą nie mogą pozostać dłużej niż 2 dni - po tym czasie należy je rozkleić i dobrze wymasować oraz pozostawić na 1 dzień bez podklejenia. Czynność powtarzamy wielokrotnie do momentu aż uszy psa będą stały same.
Podczas ząbkowania naszego yorka musimy również zwrócić szczególną uwagę na uszy, gdyż w tym okresie uszy szczeniaka mogą również opaść (jest to zupełnie normalna reakcja) dlatego należy uszka ponownie klecić.
Bardzo ważne !!!Naszego pieska lub suczkę rasy Yorkshire terrier możemy po raz pierwszy dopuścić do krycia/porodu po ukończeniu 18 miesiąca życia. Jeżeli zdecydujemy się na tak poważną decyzję, jak dopuszczenie suczki do krycia a w późniejszym terminie - szczeniaki, to powinniśmy zadbać o parę ważnych szczegółów, które mają ogromny wpływ na poród oraz miot który w przyszłości będziemy wychowywać. Przede wszystkim przyszła mama musi być bezwzględnie zdrowa oraz w doskonałej kondycji fizycznej. Na około miesiąc przed kryciem (łatwo wyliczyć kiedy - u większości suk tej rasy cieczka wypada 1 raz na 8 miesięcy)odrobaczamy naszą sunię oraz jeżeli nie była szczepiona w tym roku kiedy ją kryjemy - szczepimy ją szczepionką na parwowirozę, nosówkę, leptospirozę oraz kaszel kenelowy. Jeżeli czegoś nie jesteśmy pewni zawsze możemy się skonsultować z naszym lekarzem weterynarii. źródło : http: yorki boo.pl

2 komentarze:

kakabobo xP pisze...

Ja strasznie nienawidzę tych psów ;| Takie przytulanki... ;//
Heh :D Ale to niewazne! ;PP
Buss ;*

klaudynka5564 pisze...

ojj kar u$$ one są naprawde świetne
:)